Küçücük Bir Çocuğun Hayalleriyle Oynayan Koca Bir Ülke!

Dünyanın en önemli işini yapıyoruz hepimiz. En değerli zaman bizimki. En güzel şarkıları biz dinliyor, en güzel filmleri biz izliyor, en tarz kıyafetleri biz alıyoruz. Herhangi bir konu üzerine yapılan yorumların en değerlisi bizimki. Başkalarının ne dediğinin, ne dinlediğinin, ne izlediğinin ya da ne giydiğinin senin yaptıklarının yanında hiçbir değeri yok. En iyisini sen yapıyorsun çünkü. Dünyanın merkezinde sen varsın!

Basına yansıdığı kadarıyla bahsetmek istiyorum hikayeden. İlkokul ikinci sınıf öğrencisi bir çocuk. Belli ki sınıflarında meslekleri tanıtma konulu bir ödevleri var ve herkes ileride olmak istediği mesleği tanıtacak. Otoparkçı olmak istediğine karar veriyor D. ve ailesi İspark’a ulaşıp bilgi almak istediklerini söylüyor. İspark, gelen bu talebi olumlu karşılıyor ve kendisini hem konuk ediyorlar hem de küçük bir jest yaparak otopark görevlilerinin giydiği kıyafetleri hediye ediyorlar ki sunumunda giyebilsin. Buraya kadar her şey muazzam gidiyor ve D. sınıfında sunumunu yapıyor, İspark da bu sunumu Twitter hesabından paylaşıyor.

1-hP_xzmd0ePc97PHNvwi8Yw

Linç ise tam da bu noktada başlıyor. Kendini dünyanın merkezinde konumlandıran, her şeyin en iyisine layıksın diye büyütülen nesil, küçücük bir çocuğun masumca bir isteğini, kendi değer yargılarıyla idam ederek küçümsüyor, alay ediyor ve gülünecek komik bir hadise olarak görüyor. 2 m²’lik alanda düşeyara yaparak ömrünü geçiren insanlar, küçük bir çocuğun geleceğe dair hayalleriyle sırf kendi fikirleriyle, bakış açılarıyla ve değer yargılarıyla örtüşmediği için dalga geçmeyi kendilerine hak görüyor.

Tam da bu noktada bir kargo şirketi olan UPS’in Amerika’da yaptığı bir çalışmayı örnek göstermek istiyorum. D.’den biraz daha küçük bir çocuk Carson, 4 yaşında ve kargocu olmak istiyor. Onun bu heyecan ve isteğini gören UPS ise bir günlüğüne de olsa onu ekibin bir parçası haline getiriyor, hem de Carson’ın hayal dahi edemeyeceği bir şekilde.

1-np3WPLR4KWpSsMo8IE-_qQ

Peki bu durum Amerika’da nasıl karşılanıyor? İnsanlar Carson’ın kargocu olma isteğiyle dalga mı geçiyorlar, onu küçümsüyorlar mı? Hayır! Onu TV programlarına çıkartıyor, Twitter üzerinden destek mesajları gönderiyor, hayallerini destekliyorlar.

1-1eZzpftkMn9Ofky7S4zTHQ 1-vspwUepJulVLIrN_oslZ0g

Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.
Martin Luther King

Başarılı bir toplum yaratmak ancak ve ancak herkesin işini en iyi şekilde yapmasıyla mümkün. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ülkemizde işini hakkıyla yapan insanların sayısı çok az. Kimse istediği işte çalışmıyor, yaptığı işi sevmiyor. “Ben bu ülkede bahane üretmediğim, zorluklara yenilmediğim, tatillerde çalıştığım için manşet oldum.” diyor Ahmet Naç öğretmen, öğretmeni olduğu sınıfı bambaşka bir dünyaya çevirdiği, işini iyi yaptığı için. Yapması gereken işi hakkıyla yaptığı için.

1-_j1ZpVWUTqK7yFWKRO43dw

Ne yazık ki cezasız kalmıyor bu ülkede başarılar. Ne yazık ki takdir edilmiyor işini iyi yapanlar. Sevmiyoruz rahatımızı bozanları, farklı düşünenleri, çok çalışanları, işini iyi yapanları. En kötüsü de artık kötüyüz. Kendimizden olmayanı küçümsüyoruz, alay ediyoruz, dalga geçiyoruz. Oysa ta çocukken Mahmut Hoca’dan, Ahmet’ten öğrenmedik mi küçümsememeyi, alay etmemeyi, her fikre değer vermeyi, bizden olmayana saygı göstermeyi. Hepimiz kendimizi Güdük Necmi’nin, İnek Şaban’ın yerine koyup utanmadık mı?

Üzgünüm.

Not: Ailenin isteği üzerine isim ve görseller kaldırılmıştır.

Beni Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz: @Marketingholmes