Kendi Tarihimizden Güç Alma Zamanı Geldi!

Başkalarının başarı hikayeleriyle büyütüldük bu topraklarda hepimiz. Hep bir komşu çocuğu, amca oğlu oldu genç zihinlerin yarışmak zorunda bırakıldığı. Kendi kimliğini bulmanın samanlıkta iğne bulmaktan kolay olmadığı bu topraklar, sistematik olarak bir başkasının varlığında, bir başkasının başarılarında, bir başkasının hayatında hapsetti zihinlerimizi. İş pazarlama öğrenmeye geldiğinde de farklı bir opsiyon sunulmadı bakir zihinlere. Starbucks’ın, Apple’ın, Sony’nin başarılarıyla mezun edilip, kendi topraklarının başarı hikayelerinden mahrum bırakıldık hepimiz, eksik bırakıldık.

Bu topraklardan çıkacak markaların, bu toprakların kokusunu, ideolojisini, alın terini ve kader birliğini taşıması gerektiğini, mutlak başarının da ancak bu temeller üzerine kurulabileceğini düşünüyorum. Amerika, şüphesiz birçok konuda olduğu gibi pazarlamada da referans alınması, yakından takip edilmesi ve detaylı analiz edilmesi gereken, dünyaya yön veren ülke. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki başkalarının ayak izlerine basarak onları geçemezsiniz. Birbiri ardında açılan ve Starbucks’ın ucuz bir çakmasından fazlasını ifade etmeyen konseptlerle Starbucks’ı geçmeniz mümkün değil.

app_09 copy

Yeni neslin kendi hikayeleriyle, kendi değerleriyle ve kendi tarihinin gücüyle büyümesi gerektiğine inanıyor, bir dünya markası yaratmanın da ancak böyle mümkün olabileceğini düşünüyorum. Her fırsatta gönderilerini paylaştığım “Markalar Fısıldıyor” projesinin de bu açıdan oldukça değerli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi kriz hikayelerimizden, kendi değer zinciri yaratma stratejilerimizden, kendi hedef kitle ve konumlandırma analizlerimizden okyanus ötesinden gelen bilgilere nazaran öğrenebileceğimiz çok daha fazla dinamik var.

Markalar Fısıldıyor’dan kısaca bahsetmek gerekirse; projeyi, geleneksel pazarlama kitaplarında yer alan her başlığın, Türkiye’deki en üst düzey pazarlama yöneticileri tarafından anlatıldığı bir dijital vaka kütüphanesi olarak nitelemek mümkün. Pazar çeşitliliğini İpragaz A.Ş. genel müdürü Selim ŞİPER’in, değer zincirini Arzum A.Ş. yönetim kurulu başkanı Murat KOLBAŞI’nın, pazarlama iletişimini ve krizde iletişimi Mey İçki icra kurulu başkanı Galip YORGANCIOĞLU’nun, segmentasyon ve konumlandırmayı 2013-2015 CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet NANE’nin, yeni pazar yaratma ve ürün yaşam eğrisini P&G Markalar Direktörü Dr. Onur YAPRAK’ın ve üründe standardizasyonu McDonald’s Genel Müdürü Oğuz UÇANLAR’ın anlattığı dijital kütüphane, yalnızca pazarlama okuyan öğrencilerin değil pazarlamaya ilgi duyan profesyonellerin de yararlanabilecekleri muazzam bir kaynak niteliği taşıyor.

MF dijital 2

Ülkemizin pazarlama alanındaki en büyük açıklarından birini kapama potansiyeline sahip olan proje, gelecek nesillere pazarlama kültürünü aşılamanın yanında yıllar içerisinde oluşan bilgi birikiminin de tabana yayılması açısından oldukça önemli. Dünyanın en değerli 100 markası listesinde bir tane bile markamızın bulunmadığı bir ortamda, havanda su dövmeyi bırakıp pazarlama ekosistemini ileriye taşıyacak böyle bir projenin hayata geçirildiğini görmek oldukça umut verici.

Markalar Fısıldıyor’u www.markalarfisildiyor.com adresinden takip edebileceğiniz gibi, Facebook.com/markalarfisildiyor, Twitter.com/mfisildiyor, Linkedin.com/company/markalar-fisildiyor ve Instagram.com/markalarfisildiyor/ adreslerinden de takip edebilirsiniz.

Vaka kütüphanesi giderek büyüyen Markalar Fısıldıyor, yeni akademik yılın hemen öncesinde kütüphanesini yeni vakalarla genişleterek bizlerin karşısında olmaya hazırlanıyor.